Mi a különbség a nátha és az influenza között?
A téli időszakban az egyik légúti szezonális fertőzés a másikat éri, szinte alig vannak hetek, amikor teljesen tünetmentesek vagyunk. Vajon hogy lehet elkülöníteni a náthát az influenzától?

Az influenzát az ortomixovírusokhoz tartozó A, B vagy C influenzavírus okozza, ezek közül az embernél leggyakrabban betegséget generáló kórokozók a H1N1 és a H3N2 altípusú A-vírusok. A kórt nem könnyű megkülönböztetni a hasonló tünetegyüttes miatt a náthától, amit több mint 100 vírus (rhinovírus, adenovírus) okozhat. Lássuk, melyek a legfontosabb különbségek a két betegség között!
Az influenza...
● tünetei hirtelen kezdődnek (1-3 nappal a fertőződést követően), és súlyosabbak, kellemetlenebbek. Jellemző a betegségre a magas láz (1-5 nap), hidegrázás, fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, a száraz köhögés, intenzív torokfájás, étvágytalanság és a gyengeségérzet.
● lefolyása hosszabb, gyakran 2 hét a teljes gyógyulás.
A nátha...
● tünetei fokozatosan alakulnak ki, és általában enyhébbek. Gyakori panasz a torokfájás, az orrdugulás, orrfolyás, tüsszögés és a köhögés. Csak igen ritkán jár lázzal, izomfájdalommal.
● lefolyása jóval rövidebb, a tünetek általában néhány (körülbelül 7) nap alatt fokozatosan enyhülnek.
Hogy segíthetjük a gyógyulást, ha influenzásak lettünk?
A legfontosabb az ágynyugalom. Ha nem pihenjük ki a betegséget, elbagatellizáljuk, könnyen szembesülhetünk a hosszadalmas felépüléssel járó szövődményekkel – a tüdőgyulladással, a középfülgyulladással, a hörghuruttal, az orrmelléküreg-gyulladás, vagy súlyosabb esetben akár a szívizomgyulladással, agyhártyagyulladással, agyvelőgyulladással is. A megfelelő hidratáltság érdekében ajánlott a bőséges folyadékfogyasztás: ezt bevihetjük vízzel, gyógyteával vagy levessel.
Szükség esetén használjunk láz- és fájdalomcsillapítót a panaszok mérséklésére. A célra megfelelnek a vény nélkül kapható gyógyszerek is. Támogathatjuk a gyógyulást extra C-vitamin-bevitellel, illetve fordítsunk kiemelt figyelmet a D-vitaminpótlásra, ami a kutatások szerint nélkülözhetetlen segítője immunrendszerünknek.
Amennyiben a tünetek nem enyhülnek, sőt, súlyosbodnak, vagy újabb problémák jelentkeznek, akkor mindenképp forduljunk háziorvoshoz. Felülfertőződés esetén szükség lehet antibiotikumos kezelésre.
Előzzük meg a gyötrelmes napokat!
A leghatékonyabb prevenció a gondos kézmosás, kézfertőtlenítés, a tömegközlekedési eszközökön a maszkhasználat, a gyakori szellőztetés, a sport, a vitamindús táplálkozás, valamint a védőoltás beadatása. A vakcina felvételének optimális időpontja az influenzajárvány előtti hónapokra esik (október, november), de nem késő a következő időszakban sem jelezni igényünket az oltásra.