Megfázott? Ezeket semmiképp se tegye!
A nátha a leggyakoribb fertőző megbetegedések közé tartozik, és bár enyhébb lefolyású, mint például az influenza, mégsem szabad félvállról venni. A tünetek – torokfájás, orrdugulás, tüsszögés, köhögés, hőemelkedés – sokszor kellemetlenül befolyásolják a közérzetünket, de a rossz döntések akár súlyosbíthatják is az állapotunkat. A gyógyulás idején nemcsak az számít, mit teszünk, hanem az is, mit nem.

Lássuk, mit érdemes mellőzni!
1. Ne szedjünk automatikusan antibiotikumot!
A megfázás kiváltó oka jellemzően vírus, nem pedig baktérium, márpedig az antibiotikumok csak bakteriális fertőzések ellen hatékonyak, így felesleges és káros lehet szedni őket vírusos betegség esetén. A tévesen szedett antibiotikum nem gyorsítja a gyógyulást, viszont hozzájárulhat az antibiotikum-rezisztencia kialakulásához, ráadásul károsan hat a bélflórára is.
2. Ne dolgozzuk túl magunkat – sem otthon, sem a munkahelyen!
Sokan hajlamosak akkor is folytatni a megszokott tempót, amikor már egyértelműen jelentkeztek a betegség jelei. A szervezet azonban ilyenkor egy kiadós pihenést igényel – ha nem adjuk meg neki, könnyen hosszabbá válhat a gyógyulási idő, vagy rosszabb esetben szövődmények is kialakulhatnak. Érdemes tehát akár pár nap szabadságot is kivenni, hogy minél gyorsabban regenerálódhasson a szervezet.
3. Ne sportoljunk!
Még ha általában fontos is a rendszeres mozgás, betegség idején érdemes lemondani róla. A sport megterheli a keringési rendszert és az immunrendszert is, így több kárt okozhat, mint hasznot. Akár szívizomgyulladás is kialakulhat, ha lázasan vagy gyulladt légutakkal edzünk. A legjobb ilyenkor az ágynyugalom és a fokozatos visszatérés a fizikai aktivitáshoz.
4. Ne használjuk túl sokáig az orrspray-t!
Az orrspray gyors segítség lehet a dugulás ellen, és megkönnyítheti az éjszakai pihenést, így a gyógyulást is. De a használatával óvatosan kell bánni. Ha túl gyakran vagy túl sokáig alkalmazzuk, hozzászokást okozhat, és az orrnyálkahártya károsodásához, kiszáradásához vezethet. Maximum 5–7 napig használjuk, és válasszunk kímélő, tengervizes megoldásokat, ha hosszabb távon van szükség orrtisztításra.
5. Ne hagyjuk figyelmen kívül a folyadékpótlást!
A láz és a fokozott izzadás miatt a szervezet több folyadékot veszít, amit pótolni kell. A dehidratáltság tovább rontja a közérzetet, fejfájást, fáradtságot okozhat. Fogyasszon sok vizet, gyógyteát vagy húslevest, de kerülje a cukros, koffeines italokat, mert ezek inkább vízhajtó hatásúak, mintsem hidratálnának.
6. Ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket!
A nátha általában enyhe lefolyású, de ha a tünetek súlyosbodnak – például magas láz, erős torokfájás, nehézlégzés, sárgás-zöldes orrváladék, vagy elhúzódó panaszok jelentkeznek –, mindenképp forduljunk orvoshoz. Lehet, hogy a kezdeti vírusfertőzéshez bakteriális felülfertőződés társult, amit már célzottan kell kezelni.