Hogyan szakítsunk időt a mozgásra?
Egészségünk megőrzéséhez, jó közérzetünk kialakításához elengedhetetlen a rendszeres mozgás és a fizikai aktivitás. Sokan gondoljuk, hogy szeretnénk sportosabb aktívabb életet élni, de úgy érezzük, hogy a mindennapi teendők felemésztenek, szoros időbeosztásunk lehetetlenné teszi ezt.
Ilyenkor tesszük fel magunknak a kínzó kérdést: mégis hogyan találjunk időt a sportolásra? A kulcs a rugalmasság és az, hogy ne felejtsük el, hogy nem csak az edzés számít fizikai aktivitásnak, hanem minden mozgásforma hozzáad az egészség megőrzéséhez.
Mozogjunk otthon!
- Keljünk fel 30 perccel korábban és sétáljunk – akár a szomszédos utcákban. 20-30 perc tempós séta jó kezdése a napnak!
- Ne feledjük, a házimunka is fizikai aktivitás, ahogy a kerti munka is az!
- Tévézzünk aktívan! Dobjuk el a távirányítót és álljunk fel, ha programot akarunk váltani. A szobabiciklizés is jó mozgásforma lehet tévézés közben.
- Csináljunk családi programokat: fél óra séta, vagy kerékpározás nagyszerű közös program.
- A kutyás gazdák pedig hallgassanak négylábú barátaikra, irány a park, együtt könnyebb lesz!
Lehetőségek a munkahelyen
- Hozzuk ki a legtöbbet az utazásból. Gyalogoljunk vagy kerékpározzunk a munkába. Ha tömegközlekedési eszközzel járunk dolgozni, szálljunk le egy-két megállóval korábban és sétáljunk.
- Mindig válasszuk a lépcsőt a lift helyett!
- Kávészünetben sétáljunk pár percet, tartsunk megbeszélést a szabadban.
- Jelöljük ki előre a naptárában a fizikai aktivitásra szánt 20-30 percet.
Általános ötletek
- Extra métereket tehetünk meg, ha parkoláskor nem a bejárathoz legközelebbi parkolási lehetőséget keressük.
- Keressük a társaságot, találkozzunk a barátainkkal a szabadban. Csatlakozzunk futóklubokhoz. Keressünk táncklubokat, kiránduló csoportokat. Járjunk csoportos sportfoglalkozásra, a társaság is növeli az elkötelezettségünket.
- Ha szükséges váltsunk bérletet, az első időben ez is motiváló lehet!
Sajnos szuper biztos minta nem létezik a fizikai aktivitásunk növelésére. Minden élethelyzet más és más lehetőséget tartogat, tehát annyit tehetünk, hogy megpróbáljuk a lehető legtöbbet kihozni az adott helyzetből. Alakítsunk ki jó szokásokat – ha ezek megvannak, már csak megtartani kell azokat!
Forrás: Mayo Clinic
A cikk szerzője az Országos Gerincgyógyászati Központ munkatársa.