Így kerüljük el a hízást a nyaralás alatt
Kutatások szerint egy-egy hosszabb nyári vakáció alatt a legtöbb ember hízik néhány kilót. Az sem ritka, hogy egy két-három hétig tartó nyaralás során akár 3-4 kiló plusz is felszalad. Nem meglepő, hiszen ilyenkor sokan elengedik magukat a táplálkozás terén is egy kicsit: több édességet, több egyszerű szénhidrátban, és zsírban gazdag ételt esznek, esetleg több alkoholt isznak és kevesebbet mozognak. De mit tegyünk, hogy ne hízzunk meg a nyaralás alatt? Milyen trükkökkel marad élvezetes a vakáció anélkül, hogy felszednénk pár kilót? Összegyűjtöttünk pár tippet.
Az all inclusive veszélyei
Talán leginkább akkor fenyeget a nyaralás alatti meghízás, ha úgynevezett all inclusive ellátásra fizettünk be. Itt lényegében egész nap ehetünk, és bizony nagyon nehéz ellenállni a kísértésnek, ha egész nap dúsan megrakott asztalok várnak. Mégis érdemes ilyenkor is betartani legalább két szabályt. Az egyik, hogy egy nap csak öt alkalommal, reggel, tízórai idején, délben, uzsonnaidőben és este együnk. A másik pedig, hogy kis adagokat. Megkóstolhatunk többféle íncsiklandó ételt, de azok tényleg kis adagok legyenek. Lebegjen a szemünk előtt a mértékletesség. Ha ezt a két szabályt betartjuk, és egyébként egyszerűen elkerüljük a büfét, talán nem lesz olyan sokkoló a mérlegre állni a nyaralás után.
A reggeli étkezés fontossága
A szállodai reggelik általában nagyszerűek, és sok választási lehetőséget kínálnak. Sokan mégis a cukros péksüteményeket, müzliket választják, mások pedig az otthoni mintát követve alig esznek valamit reggel, hogy a nap későbbi részében aztán annál bőségesebben pótolják a kimaradt étkezést. Egyik sem jó megoldás: nyaralás alatt próbáljunk meg arra törekedni, hogy együnk minél több egészséges, de tápláló dolgot reggelire, de mértékkel. Jó választás lehet a teljes kiőrlésű, vagy rozskenyér sovány felvágottal, sok zöldséggel, vagy a zabkásák gyümölccsel, gyümölcsökkel kiegészített joghurttal, friss saláták, de a tojásból készült ételek is megfelelőek. Egy frissen elkészített zöldséges omlett, rozskenyérrel, frissen facsart gyümölcslével és vízzel például remek napindítás.
Ne felejtkezzünk meg a vízről!
Vakáció alatt szeretnénk minél inkább kényeztetni magunkat, ez természetes. Ilyenkor többet engedünk meg magunknak az italok terén is, legyen szó akár cukros üdítőkről, akár alkoholról. Mégsem szabad megfeledkezni arról, hogy a legfontosabb folyadék a víz, ebből kell a legtöbbet fogyasztani a nyaralás alatt is. Még akkor is igyekezzünk legalább napi két-három liter vizet meginni, ha sok mást is iszunk mellette. Ami pedig az alkoholt illeti, a nyaralók körében legnépszerűbb italok, a sör és a koktélok hizlalnak a leginkább. Néha érdemes koktél vagy sör helyett egy rozé fröccsöt vagy egy pohár száraz vörösbort választani.
Nassoljunk, de ésszel!
Persze nem kell lemondani az összes finomságról a nyaralás alatt. Lehet a strandon, vagy egy-egy kirándulás alatt is kicsit nassolni, de érdemes végiggondolni, hogy mit választunk. A sütemények, jégkrémek és fagylaltok helyett alkalmanként beiktathatunk egy-egy egészségesebb, de ugyanolyan finom nassolnivalót is. Ilyenek például a gyümölcsök, a sajtok, a különböző olajos magvak, például a dió, a mandula, a pisztácia, a kesudió vagy a makadámdió. A strandon pedig a vattacukor és egyéb cukorbombák helyett válasszuk inkább a főtt kukoricát.
Ne hanyagoljuk el a mozgást!
A nyaralás alatt felszaladó kilók egyik oka, hogy kimaradnak az otthon megszokott rendszeres edzések. Legyen szó akár konditeremről, akár a heti egy-két úszásról vagy fociról, már ezek elmaradása is számít. Nem kell azonban egy tengerparti nyaralásnak okvetlenül arról szólnia, hogy két hétig csak fekszünk egy nyugágyban. A vakáció jó alkalom lehet arra, hogy kipróbálunk új sportokat, legyen az a kajakozás, a vízisí vagy a rafting. Kevésbé kalandvágyó nyaralók pedig az úszás mellett kocoghatnak a parton, biciklizhetnek vagy tehetnek hosszú sétákat.