Túlhajszolta magát? Testi-lelki jelei lehetnek!
A harmonikus, kiegyensúlyozott élet része az örömmel végzett munka: ha valaki „a helyén van”, az egyéniségének, érdeklődésének, fizikai és szellemi képességének, ambíciójának tökéletesen megfelelő munkát végez, és jó kapcsolatban van a munkatársaival, elismerik a teljesítményét stb., akkor könnyebb megőriznie az egészségét is. Fordítva is igaz: a kedvetlenül vagy szorongva, stressz nyomása alatt, motiválatlanul, kényszerből végzett tevékenység előbb-utóbb az egészség rovására mehet. Összegyűjtöttünk néhány olyan tünetet, amire érdemes időben felfigyelni.
Alvászavarok
Folyton fáradtnak érzi magát, mégis rosszul alszik? Este hamar elszunnyad, de egy-két óra múlva felébred, és ébren forgolódva rágódik a munkahelyi gondjain, feladatain, végül nem tudja kialudni magát, szinte fáradtabban ébred, mint ahogy lefeküdt? Az egészségét is veszélyeztető alvászavarok gyakori okai a munkahelyi problémák.
Pszichés jelek
A munkahelyi gondok következménye is lehet, ha a munkavállalót negatív gondolatok foglalkoztatják, motiválatlan, ingerlékeny. Mindez többnyire együtt jár a munkahelyi teljesítmény romlásával is. Az állandósult stressz hatására eluralkodhat az érintetten a szorongás is: fél attól, hogy nem képes megfelelni a feladatának, vagy hogy elveszítheti a munkáját. Intő jel lehet az is, hogy fokozatosan függőségek jelennek meg az életében: rá- vagy visszaszokik a cigarettára, napközben édességgel, esténként rendszeresen néhány pohár itallal „nyugtatja magát”, netán gyógyszeres nyugtatóra vagy drogra szokik rá. Aggodalomra adhat okot, ha az érintett szociális kapcsolatai elszegényednek, kerüli a munkatársait.
Szabadidejében is a munkáját végzi?
Figyelmeztető jel lehet, ha valaki sohasem kapcsolja ki a céges mobilját, ha otthon is elérhető a benti levelezése és gyakran bele is néz, ha állandóan a munkatársai, főnöke rendelkezésére áll. Ha egy mód van rá, szerencsésebb elválasztani a munkahelyi és a privát szférát, mert a munka és a magánélet egyensúlyának felborulása előbb-utóbb károsíthatja az egészséget.
Krónikus kimerültség: ismerje fel!
A szokványos, napi fáradtságnál nagyobb gondot is jelezhet, ha valaki gyakran érzi fáradtnak, enerváltnak magát. A krónikus kimerültség szindróma (CFS, Chronic Fatigue Syndrom) esetében a fáradtságot fejfájás, tompa izomfájdalom, fizikai gyengeség, hőemelkedés, gyakori légúti fertőzések, fényérzékenység, koordinációs zavarok, részleges, időszakos látáskiesés is kísérheti.
Kiégés fenyegeti?
A fizikai, érzelmi, mentális kimerülés a burnout (kiégési szindróma) jele is lehet. Ez a speciális munkahelyi ártalom különösen azokat fenyegeti, akik emberekkel foglalkoznak, például segítő szakmákban, illetve a maximalistákat, akik folyamatosan nehezen teljesíthető elvárásokat támasztanak önmagukkal szemben, és akik tartós stressz hatása alatt vannak. Az érintett munkakedve és teljesítménye csökken, a korábban lelkesedéssel végzett munkáját monotonnak érzi.