Menedzserbetegség vagy "csak" túlterheltség? 8 kérdéses teszt
Menedzserbetegség egyre több embert érint, pontos jelentését azonban nem árt tisztázni. Összegyűjtöttük a 8 legfontosabb tünetet, amelyek alapján eldöntheti, szimplán „csak” stresszes az élete, vagy annál súlyosabb a helyzet.
Menedzserbetegségről akkor beszélünk, ha a munkahelyi felelősségből, elvárásokból adódó folyamatos stressz hatására csökken az egyén stressztűrő képessége, aminek következtében megnő a különböző testi betegségek (leggyakrabban szív- érrendszeri illetve emésztőszervi gondok) kockázata.
A vezető pozícióban lévőknél vették észre először, hogy a pozícióval járó megannyi elvárás, felelősség csökkenti az egyén immunrendszerének ellenálló képességét, és különböző testi tüneteket eredményezve, befolyásolja az egyén egészségi állapotát.
A nevével ellentétben nemcsak a gazdasági élet vezetőit sújthatja, hanem bárkit, aki felelősségteljes pozícióban dolgozik és állandó rohanásban, időhiányban, önmagát hajszolva, tartós stresszben él.
Leginkább a 30-50 év közötti férfiaknál fordul elő, de a nőket is egyre gyakrabban érinti. A menedzserbetegséggel sok rokon vonást mutat a kiégés szindróma.
8 kérdés önmagunkhoz:
1. Munkáját még a munkaidő letelte után sem képes elengedni?
A menedzserbetegség legfontosabb kiváltó oka a pihenés, és a szervezet regenerálódásának tartós hiánya. Sokan még a szabadidejükben is a telefonjukat bújják. Csak még egy gyors válasz a mélekre, pillantás a statisztikákra, ahelyett, hogy élvezné szabadidejét és kikapcsolódna.
2. Szereti a versenyhelyzetet és a sikert?
Hajlamosíthat erre a szindrómára az ún. A-típusú személyiség, aki versengő, türelmetlen, lobbanékony és siker-orientált. Ezeknek az embereknek szimpatikus idegrendszere az átlagnál érzékenyebb, így kisebb pszichés megterhelésre, átlagos stressz hatásra is fokozottan reagál.
3. Ülőmunkát végez, ebédszünetben valamit gyorsan csak bekap, este pedig már nincs ereje sportolni?
A helyzetet súlyosbítja, és az érrendszeri elváltozások rizikóját megnöveli az is, hogy épp a legnagyobb kockázatnak kitett csoport körében a leggyakoribb az egészségtelen életmód, vagyis az ülőmunka, a mozgáshiány, az egészségtelen étkezés, az elégtelen alvás, az éjszakázás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás.
4. Feszült, ingadozó a hangulata?
A kimerülés, „kiborulás”, szokatlan ingerültség, hirtelen hangulatváltozások, koncentrációs nehézségek, dühkitörések egyértelműen jelzik, hogy valami nincs rendben a lelkünkben.
5. Este rosszul alszik, napközben szorong?
Gyakran jelentkezik alvászavar, fokozott szorongás, örömtelenség, depresszív hangulat menedzserbetegségben szenvedők esetében. Pánik jellegű szorongásos tüneteket mutatják a testi-lelki egyensúly felborulását. Bár a menedzserbetegségre hajlamos egyéneknek az ellazulás amúgy is gondot okoz, a betegség kifejlődésével még kevésbé képesek a minőségi pihenésre, feltöltődésre.
6. Izzad, olykor szédül, és a vérnyomása sincs rendben? Netán gyomorfájdalmai vannak?
A testi tünetek közül eleinte enyhébb kellemetlenségek, fej- és hátfájás, émelygés, szédülés, hajhullás, fokozott izzadás, fáradékonyság, izomfájdalmak, alvászavarok jelentkeznek, ezek azonban – ha továbbra sem enyhül a betegre nehezedő nyomás - egy idő után szervi betegségbe, elváltozásba is továbbfejlődhetnek. Leggyakrabban magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek, gyomorfekély alakulnak ki.
7. A szexuális élete árnyéka a réginek?
A beteg szexuális élete is megsínyli a menedzserbetegséget. Mivel az örömteli szexuális élethez ellazulásra, elengedésre van szükség, orgazmusképtelenség, vagy potenciazavar is jelentkezhet.
8. A munkahelyén sem tud megfelelni az elvárásoknak?
A menedzserbetegség kialakulását számos változás követi. Egyrészt az egyén a munkahelyen már nem tudja vinni megszokott munkatempót. A kontroll elvesztése pedig az egyik legnehezebb része a zavarnak, hiszen a vezető típusú emberek általában ahhoz szoktak, hogy sikeresen tudják irányítani életüket.
Ha a kérdések több mint a fele érvényes önre, nagy valószínűséggel ön is menedzserbetegségben szenved.
Milyen következményei lehetnek a kezeletlen menedzserbetegségnek?
A menedzserbetegség tünetei hosszú ideig észrevétlenek maradhatnak, és sajnos, nemegyszer csak akkor kerül orvoshoz a beteg, amikor már nagy a baj. Gyakran csak egy szívinfarktus, súlyos testi betegség, vagy a műtét szükségessége jelzi számukra a probléma súlyát, holott az időben észlelt betegség még visszafordítható.
Mit tehetünk a menedzserbetegség elkerülése érdekében?
A legjobb döntés, ha a magas kockázatú csoport tagjai – menedzserek, döntéshozók, vezető pozícióban lévők és a fokozottan stresszérzékenyek – minden figyelmeztető tünet nélkül is rendszeresen részt vesznek komplex szűrővizsgálatokon, amelynek része mind a testi panaszok, mind a stressztényezők szűrése.
A munkavállalóikért felelősséget érző cégek szerencsére egyre gyakrabban szerveznek „menedzser-szűréseket” szakembergárdájuk számára. Ez a komplex, több szakterület együttműködésével végzett szűrővizsgálat felderítheti a mind a pszichés apparátus gyengülését, mind a még csak kezdődő testi elváltozásokra – a gyengülő immunrendszerre, érrendszeri károsodásra, anyagcserezavarra stb. – utaló jeleket. Ezért a felelősségteljes, stresszes pozíciókban dolgozók számára mindenképp javasolt a menedzserszűréseken való részvétel!
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.