Tíz tipp gyakran utazóknak

A céges kiküldetések, üzleti utazások megterhelőek lehetnek, fizikai és lelki téren egyaránt. Ha rendszeresen utazunk, érdemes végiggondolnunk, hogyan lehet ellensúlyozni annak egészségünkre gyakorolt hatását.

Úti higiéniával a fertőzések ellen

Ha hosszabb üzleti útra indulunk, fokozottan ügyelni kell a higiéniára. A repülőterek, a vasútállomások, a metró közös helyiségei, sokak által használt tárgyai, például a kilincsek, korlátok, fogantyúk ideális tenyésztőhelyei mindenféle vírusnak és baktériumnak, táptalajt jelentenek minden kórokozónak, ezért mindent meg kell tenni a fertőzések elkerülésére, gyakori kézmosással vagy kézfertőtlenítő gél, tisztítókendő stb. használatával.

Vigyen magával harapnivalót!

Hogy elkerülhesse a repülőn vagy az utazás közben elérhető büfékben felszolgált egészségtelen ételeket, érdemes saját ennivalót, szendvicset, salátát, előkészített gyümölcsöt, egészséges rágcsálnivalót (például diót, mogyorót, mandulafélét) vinni magunkkal az útra.

Maradjon hidratált!

A repülőgépek utasterében igen alacsony (10-20 százalékos) a páratartalom, alig egyharmada a megszokottnak. A túl száraz levegő az egész szervezet dehidrációját okozza, a bőr, a szem kötőhártyája, a légutak nyálkahártyája egyaránt vizet veszít, kiszárad, sérülékenyebbé válik, kevésbé tudja betölteni a védelmi funkcióját, így a kórokozók (baktériumok, vírusok) könnyebben okoznak fertőzést. A dehidráció a keringésre, az agyra is hat, rontja az összpontosító képességet, a memóriát, csökkenti a fizikai és szellemi teljesítményt. A repülőn töltött idő alatt legalább óránként kell két deci folyadékot fogyasztani. Ez azonban ne alkoholos vagy koffeines ital (kávé, energiaital, kóla) legyen, mert azoknak szintén van vízhajtó hatásuk.

Aludjon eleget!

Egy-egy üzleti út során nem könnyű eleget aludni, pedig szükség van rá. Az alvást segítő eszközök, alvómaszk, sötét napszemüveg, fejhallgató, füldugó, U alakú nyakpárna mellett érdemes gondolni arra, hogy ha csak lehet, olyan helyet válasszon a repülőn (például az ablak mellett), ahol a legkevésbé zavarják.

Öltözzön megfelelően!

Az utazáshoz viseljen kényelmes ruhát, cipőt, és a kézipoggyászban legyen legalább egy plusz pulóver vagy kiskabát is, hiszen nagyon rossz átfázni a repülés alatt, és kiszámíthatatlan az is, milyen lesz a célállomáson az időjárás.

Mozgassa át tagjait!

A hosszú órákig tartó repülőutakon a túl sok ülés, a mozgás hiánya is veszélyezteti az egészséget, például vérrög-képződéshez vezethet, növeli a trombózis kockázatát. Ennek ellensúlyozására egy-két óránként fel kell állni, kicsit járkálni, nyújtózkodni. A több napos üzleti utak során, érdemes igénybe venni a szálloda edzőtermét, medencéjét is, mert a mozgás serkentő, frissítő, hatékonyságot növelő, egészséget őrző hatású ilyen körülmények között is.

Minimalizálja a stresszt gondos tervezéssel

Csomagoljon be jó előre, az adott légitársaság által megadott méretű poggyászba. Jó, ha lista segítségével ellenőrzi is, hogy semmi se maradjon itthon. Időben induljon el a repülőtérre, hogy a forgalom miatt se kelljen idegeskednie.

Védekezzen a jetlag ellen!

Az időeltolódás, különösen, ha kelet felé indulva halad át több időzónán, egészségi gondokat okozhat. Álmatlanság, fáradtság, fejfájás, ingerlékenység, étvágytalanság, émelygés, hasmenés vagy éppen székrekedés, a figyelemkoncentráció zavara, rossz hangulat, a vérnyomás megemelkedése is jelentkezhet. Az alvásritmus felborulására számítva meg lehet tenni a szükséges előkészületeket: napokkal előbb megpróbálhatunk előre igazodni a napi ritmus változásához, kitolni vagy előbbre hozni a lefekvés időpontját.

Vegye fel a szükséges védőoltásokat!

Utazás előtt időben gondoskodni kell a szükséges és ajánlott védőoltások felvételéről.  Az utazással kapcsolatban a sárgaláz, a hepatitis A, a hepatitis B, a hastífusz, a járványos agyhártyagyulladás, a veszettség, a kolera, a tetanusz és a gyermekbénulás elleni oltás válhat szükségessé. Ezeken kívül hosszabb külföldi tartózkodás előtt ajánlható a morbilli-rubeola-mumpsz (kanyaró-rózsahimlő-mumpsz), a varicella (bárányhimlő), a pneumococcus és az influenza elleni oltás is. Mindezekről jó előre az utazás előtti tanácsadás igénybevételével tájékozódhat.

Állítsa össze biztonságot nyújtó úti patikáját!

Utazás előtt gondolja végig, ez idő alatt milyen gyógyszerekre lehet szüksége! Csomagolja el az állandóan szedett gyógyszereit, emellett tanácsos egy-egy bevált görcsoldót, fájdalomcsillapítót, légúti fertőzésekre való köhögéscsillapítót, hurutoldót, hasfogó és hashajtó gyógyszert is előkészíteni.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.