Méhnyakrákszűréssel a testi-lelki egészségért

Testi-lelki egészségünk megőrzése érdekében fontos, hogy legalább háromévente egyszer – még problémamentes esetben is - részt vegyünk nőgyógyászati szűrővizsgálaton, különösen méhnyakrákszűrésen.

Ép testben ép lélek

A külsőnk mellett a belsőnkre is figyelnünk kell! A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálaton való részvétel ideális esetben ugyanolyan fontos része egy nő életének, mint az aktív sport vagy a szépítkezés. Vannak ugyanis olyan betegségek, amelyek csak előrehaladott állapotban okoznak tüneteket, ám megfelelő szűrővizsgálattal már korai stádiumban is felismerhetők és jól gyógyíthatóak. Ilyen betegség például a méhnyakrák



Dr. Nagy László Zoltán, szülész-nőgyógyász segítségével elárulunk 5+1 tényt a betegségről.

Meglepő adat, hogy

  • Évente mintegy 1300-1400 megbetegedést regisztrálnak hazánkban. 
  • A méhnyak daganatos elváltozása leginkább a 35-60 éves korosztályt érinti, de sajnos egyre több a 30 év alatti beteg. 
  • Kialakulásában számos tényező szerepet játszhat. Például a korán kezdett nemi élet, sok partner, gyulladások, HPV vírus, dohányzás, nem megfelelő személyes higiénia. 
  • Legjellemzőbb tünetei többek között az együttlétek alatt jelentkező fájdalom, azt követő vérzés, rendszertelen vérzés, deréktáji, alhasi fájdalom. 
  • Évenként végzett nőgyógyászati szűréssel a méhnyakrák rákmegelőző állapota és a korai stádiumú betegség felismerhető, és megfelelő kezeléssel gyógyítható. 
  • Személyes tipp: „Ne féljünk a vizsgálattól, mivel a méhnyak kevéssé érzékeny, így legfeljebb csak enyhe kellemetlenséggel jár a mintavétel, viszont sok fontos információt ad a vizsgálatot végző orvos számára” – tette hozzá dr. Nagy László Zoltán, a Budai Egészségközpont munkatársa.