Miért isznak olyan sokat a tinilányok?
A Kék Pont Alapítvány alkoholmentes hónapot hirdető, Száraz november kampánya kapcsán Dr. Hoyer Máriát, a Budai Egészségközpont klinikai- és klinikai addiktológiai szakpszichológusát kérdeztük arról, hogy miért és mennyit isznak a tinilányok.
Miért isznak a fiatalok?
A fiatalok alkoholfogyasztásának számos oka lehet, ezek közül hármat emelnék ki: élményfokozásos ivás, problémaivás és a társaságban tapasztalt szorongás oldására irányuló ivás. Ha fiatalként buliban iszik valaki, a hangulat fokozása érdekében, az társadalmilag inkább elfogadott. Ha otthon iszik bánatában, akkor ott bizony már gond van. Aki már tiniként is problémaivó, az később nagyobb eséllyel marad függő, mint a társasági ivó társaik. Aki néhányszor berúg egy egyetemi vagy céges bulin, az nem biztos, hogy alkoholfüggő lesz később, mert egy idő után elege lesz a negatív következményekből. Ám aki folyamatosan és inkább csöndesen, magányosan iszogat, illetve problémaivó, annál inkább fennmaradhat ez az állapot a későbbi életkorban.
A tinilányok többet isznak napjainkban, mint régen?
Igen, a fiatal nők ivási szokásainál nagyon erős változások mentek végbe az elmúlt évtizedekben, amit a kutatások is igazolnak. Kimutatták, hogy a nők manapság másképp isznak, mint régen. Korábban ugyanis nem nagyon volt jellemző a nőkre, hogy sokat ittak volna, de a mostani fiatal (a 15-35 év közötti korosztályba tartozó) nők közül néhányan nagyon sokat isznak. A 10. osztályos, 15-16 éves diákok körében megjelent a rohamszerű ivás jelensége, ami meglepő módon elsősorban a lányokat érintette. Ez a korosztály azért is érdekes, mert ekkor változik a legjobban a személyiség, ilyenkor hagyják el végképp a gyerekkort és kezdenek felnőtté válni.
Mit jelent a rohamszerű ivás?
Egyfajta kemény ivászat, amire jellemző, hogy rövid idő alatt nagy mennyiségű alkoholt iszik valaki, kifejezetten az ivászat szándékával. Binge drinkingnek is nevezik ezt a jelenséget, ami aggasztó mértékben kezd elterjedni a fiatalok körében. A 15 év körüli leányzók már nemcsak elkortyolgatnak egy koktélt vagy egy pohár bort, hanem megisznak egy fél üveg vodkát, nagyon rövid idő alatt. Persze ez az alkoholmennyiség a tinédzser szervezetének nem ugyanazt jelenti, mint egy nagydarab férfinek, de a fiatalok ezzel nincsenek tisztában. Ennek az a következménye, hogy a tinilányok nagyon hamar lerészegednek, kiszolgáltatottak lesznek és sajnos ezen a ponton a szexuális erőszak témaköre is szóba kerülhet. A statisztikai adatok szerint ez az erős, gyors, rohamszerű ivászat már a 2000-es évek eleje- közepe óta markánsan jelen van a fiatal lányok körében. Európában, főleg Angliában, de Magyarországon is megfigyelhető ez a szokás. Rengeteg híradásban lehet látni falkákban vonuló tinilányokat, akik rövid idő alatt nagyon sokat isznak, majd lerészegedve, hiányos öltözetben fetrengenek az utcán, télvíz idején.
Mi áll a rohamszerű ivás hátterében?
A szakemberek megállapították, hogy a rohamszerű ivások hátterében egyrészt az ún. negatív emancipációs törekvés áll, vagyis a lányok azt gondolják, hogy nekik is joguk van inni, úgy és annyit, mint a fiúknak. Ám egy tinilány értelmileg nem elég érett, hogy jó döntést hozzon ebben a témakörben. A negatív emancipációs törekvésen kívül a másik ok az, hogy az utóbbi években a szülői kontroll radikálisan csökken. Napjainkban egy tinédzser gyakorlatilag javarészt azt csinál, amit akar, nem hagyja, hogy a szülő beleszóljon a dolgaiba. Ráadásul egyre gyakoribbak az egyszülős családok is. Napjainkban már nem a szülő mondja meg a gyereknek, hogyha iszik, akkor azt hogyan tegye, hanem a gyerekek egymástól tanulják az ivási szokásokat. Sajnos a tinilányok nem tudják, hogy a testsúlyuknak és a még fejlődésben lévő idegrendszerüknek megfelelően maximum 2-3 centet szabadna inniuk a vodkából sok-sok narancslével. Ha így tesznek, akkor nem rúgnak be, nem veszítik el a kontrollt a testük, idegrendszerük fölött. A kutatási eredmények azt tükrözik vissza, hogy a tinilányok némelyike nem tartja a mértéket.
Ennek milyen következményei lehetnek?
A tinilányok esetében gyakori, hogy az első szexuális élmény és az első alkoholos élmény ugyanakkor történik. Ha az első szexuális élmény részegen történik, akkor a tinilány nem tapasztalja meg magát józanul, mint fiatal nőt, aki kinyílik az életre, a párkapcsolatra, a szexualitásra. Klinikai tapasztalat, hogy azoknál is felmerülhetnek intimitás problémák, akik későbbi életszakaszaikban már nem isznak, józanul ugyanis elkezdenek szorongani a szexualitástól. Sajnos a fiatal lányok nem tudják, hogy ha az alkohol mámor összekapcsolódik az első szexuális élménnyel, annak hosszú távon milyen negatív hatásai lehetnek. Pszichológusként azt gondolom, hogy a női szerepben való változás és az abban való felnövekedés egy kicsit zavarban van a fiatal lányok fejében. Sokan nem akarják azt az utat járni, amit az édesanyjuk. Nem akarnak a család rabjai lenni, nem akarják, hogy egy férfi azt csináljon velük, amit akar, ez ellen lázadnak. De ez a lázadás még nem oldja meg azt a kérdést, hogy „Nem akarok olyan lenni, mint ő, de akkor milyen leszek?”. Főleg, hogy az hosszú távon kielégítő és jó legyen számára. Látszik most már, hogy ez a mértéktelen és meggondolatlan ivászat milyen típusú problémákat tud generálni később, például az anyává válás folyamatában. Valószínű, hogy a többségnek nem fog gondot okozni a tinikori rohamszerű ivászat divatja, azoknak azonban lehet problémája, akiknek a családjában eleve volt olyan előzmény, ami táptalaja lehet a későbbi függőség kialakulásának.
Mit javasol a fiataloknak?
Azt, hogy vegyék figyelembe a testsúlyukat és az életkorukat, amikor alkoholt fogyasztanak. Tudniuk kell, hogy még egy 15 éves fiatal agya is fejlődésben van. Éppen ezért nagyon nem mindegy, hogy már 13 évesen kezdi valaki az ivást, vagy „csak’’ 17 évesen. Utóbbi esetben az agy nyert pár értékes évet. Sajnos minél korábban kezdi valaki, annál komolyabb hatása lehet az alkoholnak hosszú távon, a későbbi életére. A pszichológusok és az addiktológusok szerint ez a kipróbálós időszak még önmagában nem jelenti azt, hogy minden tiniből alkoholfüggő lesz a későbbiekben. Inkább az van mögötte, hogy a tini elkezd felnőtté válni, ki akar próbálni sok mindent. Ez a szárnypróbálgatás érthető, de azt javaslom, hogy a fiatalok próbáljanak meg odafigyelni arra, hogy mit, mennyit, milyen célból isznak és legyenek tudatosak az alkoholfogyasztás tekintetében. Persze a fiataloknál van egy nagyon erős csoportnyomás, nehéz nemet mondani, de meg kell érteniük a tiniknek, hogy az a nyerő, aki nemet mond. Lehet, hogy akkor cikizik miatta és úgy tűnik, hogy ő a vesztese a helyzetnek, de hosszú távon biztosan nyer vele.