5 tipp, hogyan szokhat le a dohányzásról
Napjainkban a dohány a legelterjedtebb a pszichoaktív élvezeti szerek közül. Ha valaki le szeretne szokni a nikotinról, nincs könnyű dolga: a fizikai elvonási tünetek 2-4 hétig tartanak, ám a pszichikai függőség hónapokig-évekig is elhúzódhat. Többek között ezért is olyan magas (70-75%) a visszaesők aránya. Eláruljuk, milyen tényezők nehezítik a leszokást és hogy milyen tippeket követve dobhatja el könnyebben a cigit.
A dohányzásról való leszokást több tényező is nehezítheti, pl.:
- ha a dohányos eleve kételkedik a leszokás sikerében,
- ha alacsony az önbecsülése, az élethez, egészséghez való ragaszkodás hiánya,
- ha a környezetben sok az aktív dohányos,
- ha a dohányzás mellett rendszeresen alkoholt fogyaszt,
- ha régóta és sokat dohányzott,
- illetve, ha erősen hisz a dohányzás stresszoldó hatásában.
5+1 tipp a dohányzásról való leszokáshoz
- A fokozatos cigarettaszám csökkentés enyhébb elvonási tüneteket okoz, így többeknek ez jobb módszer lehet, mintha egyszerre hagynák abba a dohányzást.
- A leszokásra a gyengébb light-cigaretták nem alkalmasak, mert ezekből a dohányos többet szív vagy hosszabb ideig tarja bent a füstöt, hogy több nikotin szívódjon fel.
- Hasznos, ha a dohányos megnehezíti maga számára rágyújtást, pl. nem rakja keze ügyébe a cigarettát.
- A leszokás során segíthet, ha a dohányzás nyomait, szagát a környezetből eltávolítják, a leszokóban levő személy előtt nem dohányoznak, nem kínálják cigarettával.
- Ha a leszokó dohányost bátorítják, dicsérik és tanácsokat kap leszokás közben felmerülő kérdéseire, az megtöbbszörözi a leszokás sikerét. A dohányzásról leszoktató programoknak is fontos részét képezik a rendszeres bátorító-elismerő (kompenzáló-megerősítő) beszélgetések.
- Sokaknak a nikotint pótló terápia válik be a leszokás érdekében.
Hogyan működik a nikotint pótló terápia?
A nikotint pótló terápia (NRT = Nicotine Replacement Therapy) során tapasz, rágógumi, nyelv alatti tabletta vagy orrspray formájában viszi be a beteg a hiánytünetek csökkentésére alkalmas nikotint. Ekkor a nikotin bevitelhez nem társul a dohányzás élménye, illetve kiküszöbölhető a füstben lévő sok káros anyag is. Magyarországon nikotinos bőrtapasz és rágógumi kapható recept nélkül a patikákban – ezt a kettőt akár kombinálni is lehet.
- A nikotinos bőrtapasz a vérben állandó, viszonylag alacsony nikotin vérszintet tart fenn 24 órán át. 3 különböző hatóanyag dózisú tapasz kapható, érdemes a legnagyobb tapasszal kezdeni, később csökkenteni lehet a tapaszok méretét. A nikotintapasz mellékhatásai lehetnek: álmatlanság, rémálmok, bőrirritáció. Fontos, hogy aki a tapasz mellett még dohányzik, nikotin túladagolást kaphat.
- A nikotinos rágógumi nem folyamatos, hanem impulzusszerű nikotinadagolást biztosít, ugyanakkor a rágógumi rágása, mint tevékenység, hasonlít a dohányzásra, mindez előlendítheti a leszokást.
Miért érdemes leszokni a dohányzásról?
A dohányzás elhagyásával:
- nem károsítjuk saját magunk és mások egészségét,
- azonnal csökkennek a kiadásaink,
- egy napon belül kiürül a vérből a szénmonoxid,
- csökken a szívinfarktus kockázata,
- 1-2 nap után javul az ízlelés, szaglás,
- 1 hét után csökken, majd megszűnik a test dohányszaga,
- pár hét múlva nő a terhelhetőség, javul a keringés és a légzés,
- néhány hónap után mérséklődik a köhögés, javul a tüdő öntisztulása,
- néhány év múlva pedig a daganatos betegségek kockázata értékelhetően csökken.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.