Mit tegyünk jetlag ellen? 6 tipp, ami biztosan beválik
Hosszú utazásra indulva bizony mindannyiunknak számolnia kell az időeltolódás okozta kellemetlenségekkel. De vajon mit tehetünk, hogy megkönnyítsük az átállást, és leküzdjük a nyomasztó fáradtságot vagy épp az alvásképtelenséget? Próbálja ki ezt a hat bevált módszert, hogy kibabráljon az időzóna-betegséggel!
Szervezetünk napi működését, hormonháztartását - benne a bioritmusunkért is felelős melatoninhormon termelődését -, és az alvás és az ébrenlét váltakozását belső óránk, az ún. cirkadián ritmus szabályozza. Ha a közép-európai időzónából kilépve nagyobb útra indulunk, és rövid idő alatt, jellemzően repülővel több időzónán is áthaladunk, akkor a szervezet cirkadián ritmusa felborul, ami kellemetlen tünetekkel járhat.
Elsősorban a nappalok-éjszakák váltakozásához igazodó alvásrendünk sínyli meg a változást, sokaknál álmatlanság lép fel, amit fáradtság, erős fejfájás, ingerültség, étvágytalanság, émelygés, hasmenés vagy éppen székrekedés, a figyelemkoncentráció zavara, rossz hangulat, a vérnyomás megemelkedése is kísérhet. Nőknél előfordulhat a menstruációs ciklus átmeneti változása, soron kívüli vérzés is.
A „kizökkent idő” súlyosabb következményeit, az ún. jetlag jelenséget elsősorban keleti irányba való utazáskor figyelhetjük meg, míg ha nyugati irányba lépünk át több időzónát, simább az átállás. Nyugat felé utazva ugyanis a nappali óráink lesznek hosszabbak, kelet felé pedig hamarabb köszönt ránk az éjszaka.
Minél idősebb valaki, annál inkább számíthat a jetlag kellemetlenségeire, míg az edzett, jó kondícióban lévők, a fiatalok és a gyerekek könnyebben túlteszik magukat rajta. A tüdő-, szív- vagy keringési betegségekben illetve vérszegénységben szenvedőknél és a repülőút alatt alkoholt fogyasztóknál súlyosabb tünetekkel jelentkezhet a jetlag.
Tippek, amelyekkel a jetlag megelőzhető, enyhíthető
Figyeljen az időzítésre!
Ha olyan eseményre utazik, ahol a csúcsformáját szeretné hozni (például vizsgára vagy versenyre) – lehetőség szerint egy-két nappal előbb utazzon, hogy biztosan legyen ideje az átállásra.
Készüljön előre a megváltozott alvásritmusra!
Ha Amerikába készül, már az utazás előtt néhány nappal elkezdhet egy-két órával tovább fennmaradni, ha pedig keletre tart, az indulás előtti napokban próbáljon meg kicsit korábban lefeküdni – így a szervezete elkezdi az átállást.
Legyen gyógyszer is kéznél!
Az úti előkészületek során szerezzen be a gyógyszertárakban kapható melatonin készítményt is. Ez a természetben is előforduló, a szervezetünkben a tobozmirigy által termelt hormon segít az alvászavarok megelőzésében. Az altatókat viszont jobb kerülni.
Igyon eleget, de nem mindegy, mit!
Ha utazás közben túl kevés folyadékot fogyaszt, az súlyosbíthatja a tüneteket, de óvakodjon a kávé, kóla, energiaital túlzott fogyasztásától, mert az ezekben lévő koffein dehidratáló hatású. A közkeletű tévhit ellenére az alkohol sem segít a jetlag kellemetlenségein, sőt, ronthat a tüneteken.
Jól jöhetnek az alvást segítő eszközök!
Az elalvást segíti az éles fényeket tompító napszemüveg, a szemet védő alvómaszk, a füldugó – ezeket se hagyja otthon!
Vegye fel a ritmust!
Ha úgy adódik, inkább maradjon ki pár óra alvás: minél előbb veszi fel a megérkezés után az ottani életritmust, annál hamarabb fog átállni a szervezete.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.